LIVE | A început votul pentru învestirea Guvernului Veștea. Parlamentul dezbate și votează noul Executiv

veștea
buton facebook       buton share x-twitter       buton sharewhatsapp

Senatorii și deputații s-au reunit luni, în ședință comună, pentru dezbaterea și votul de învestire a Guvernului propus de premierul desemnat Adrian Veștea. Ședința a început în plenul reunit al Parlamentului, unde premierul desemnat și-a prezentat programul de guvernare și echipa ministerială.

Rezultat vot pentru învestirea guvernului Veștea:

Au fost exprimate 212 voturi din care 189 (din minim 233 necesar) PENTRU și 23 ÎMPOTRIVĂ

BREAKING: Guvernul Veștea nu a obținut votul de încredere al Parlamentului, fapt care determină președintele României să inițieze o nouă procedură de desemnare a unui candidat pentru funcția de prim-ministru.

Update: A fost declanșat procesul de vot pentru învestirea Guvernului Veștea. Votul se desfășoară secret, prin bile: introducerea bilei albe în urna albă și a bilei negre în urna neagră reprezintă un vot favorabil, în timp ce plasarea bilei albe în urna neagră și a celei negre în urna albă indică un vot împotrivă.

Într-un discurs centrat pe necesitatea restabilirii stabilității politice, Adrian Veștea a făcut apel la responsabilitatea parlamentarilor și a solicitat votul de încredere pentru noul Executiv, subliniind importanța încheierii actualei crize politice.

Președintele PSD, Sorin Grindeanu:

”PSD a înțeles responsabilitatea acestui vot, de a oferi României un guvern stabil. PSD a votat, toți parlamentarii, vom vedea rezultatul votului. Vreau să-l felicit pe Adrian Veștea că a acceptat să intre în această bătălie. Un om care a dorit binele, care își dorește binele. Nu vreau să vorbesc la trecut. Sunt alții care n-au fost prezenți a vot. Stând pe funcții fac pe moraliștii. E treaba românilor să-i judece pe cei care pun mai presus funcțiile lor. PSD nu fuge de răspundere. În PSD e democrație, fiecare membru poate să emită părerile, dar PSD acționează ca o echipă. Dacă președintele ne va chema mâine, PSD nu fuge de responsabilitate”

Dezbaterile au fost marcate de reacții dure din partea opoziției. Liderul AUR, George Simion, a anunțat că formațiunea sa nu va participa la vot și a criticat actuala majoritate parlamentară.

George Simion a declarat: „De 35 de ani ați fost la conducere, de 35 de ani în România trădarea a fost la ordinea zilei și a intrat în banal, în cotidian. Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și noi toți care nu suntem trădători părăsim această sală. AUR nu trădează și există o majoritate a românilor care nu trădează.”

La scurt timp după discursul liderului AUR, parlamentarii formațiunii au părăsit sala de plen.

Ulterior, liderul UDMR, Kelemen Hunor, a anunțat că și grupurile parlamentare ale formațiunii sale vor absenta de la votul de învestire.

Kelemen Hunor a declarat: „Azi, sub această cupolă a Parlamentului, există un singur om care astăzi a câștigat. Felicitări George Simion, ai dat șah și mat! UDMR nu va participa la vot, în momentul votului vom părăsi sala.”

Din partea USR, deputata Diana Buzoianu a criticat schimbările produse în actuala configurație parlamentară și modul în care se conturează noua majoritate.

Diana Buzoianu a declarat: „Am fi putut să avem anticipate, că nu ne e frică de români. Să schimbați Guvernul e un lucru legitim, dar să creați și un grup extractiv în Parlament, care vrea să fie format prin trădare, înseamnă că vreți să vă ajungă mai repede banul în buzunar.”

Varujan Pambuccian a declarat că reprezentanții grupului minorităților naționale vor susține prin vot Guvernul Veștea, motivând că își doresc să se pună capăt perioadei de instabilitate politică.

ȘTIRE ÎN CURS DE ACTUALIZARE. Revenim cu informații despre desfășurarea votului și rezultatul procedurii de învestire.

Urmăriți Politic Media și pe Google News